Báger pre vicepremiéra Pellegriniho

V stredu 13.12. 2017, sme ako Kresťanskodemokratická mládež Slovenska protestovali pred Úradom vlády Slovenskej republiky proti udeleniu statusu významnej investície projektu Spojená Bratislava. Podpredseda KDMS, ktorý protestnú akciu organizoval, jasne poukázal na absurditu skokového rozvoja mesta Bratislava, navrhnutého vicepremiérom Pellegrinim. ,, My si myslíme, že tento štatút nieje potrebný. Z toho dôvodu, že títo developeri a investori tieto projekty aj tak postavia, bez ohľadu na to, či štatút významnej investície dostanú alebo nedostanú.“ povedal na brífingu protestnej akcie pred Úradom vlády Slovenskej republiky.

Za projektom stoja developerské spoločnosti HB Reavis a J&T. Ich záujmy už dlhodobo slúžia pár jednotlivcom a nie bežnej verejnosti. Inak tomu nie je ani pri projekte Spojená Bratislava.

V pozadí zmysluplnej myšlienky výstavby električkovej trate sa skrýva zrýchlené vyvlastňovanie súkromných pozemkov, na ktorých by mali stáť aj kancelárske priestory novovzniknutých úradov. Udelením statusu významnej investície sa obom developerským skupinám prenechá prakticky úplná sloboda na celý projekt, vrátane výstavby súkromných budov, určených na čisto komerčné účely.

Taktiež je v návrhu výstavby novej električkovej trate evidentný zásah do pozemku budovy Umelka, gymnázia Jura Hronca a dokonca aj do pozemku Novej budovy Slovenského národného divadla. Po udelení statusu významnej investície nebude vôbec nutné dôjsť k vzájomnej dohode medzi záujmom developera a vlastníkom budovy. Záujem investora bude v tomto prípade uprednostnený.

Preto sme sa v rámci Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska rozhodli verejne vyjadriť nesúhlas s udelením statusu významnej investície tomuto projektu. Je absolútne neakceptovateľné, aby boli záujmy developerov nadradené obyvateľom mesta Bratislava. Zároveň treba v budúcnosti oveľa intenzívnejšie pracovať na znení Zákona o významných investíciách. Podpredseda KDMS na nezrovnalosti v Zákone o významných investíciách upozorňuje už od roku 2013. Verí, že práve vďaka diskusii ohľadom projektu Spojená Bratislava, sa do popredia dostane aj riešenie problému, ktorý predstavuje samotné súčasné znenie Zákona o významných investíciách. Na znak recesie sme vicepremiérovi odovzdali hračkársky báger – symbol skokového rozvoja Bratislavy, ktorý z dlhodobého hľadiska viac uškodí ako pomôže.

You may also like...