Fidelitas usporiadal vo Vyšehrade medzinárodnú konferenciu o spolupráci krajín V4

O spolupráci krajín V4 sa už toho veľa popísalo, ale faktom ostáva, že o takmer žiadnej spolupráci medzi krajinami nepočuť. Dôvodov je, zdá sa, mnoho. Možno sami dobre viete, aké je komplikované dostať sa do Krakowa, keďže vlakové či autobusové spojenie medzi Poľskom a Slovenskom je minimálne.

 

KDMSáci, Hungary

Z ľavej strany: Michal, Majka, Slávka a Petr

Mnohí sa zhodneme, že nejestvuje ani nič také ako stredoeurópska identita krajín V4. Prečo? Respektíve prečo by sa spolupráca medzi krajinami Strednej Európy nemala rozvíjať? Presne túto otázku si hádam položili aj mladí z maďarskej mládežníckej organizácie Fidelitas a zorganizovali medzinárodnú konferenciu mládeže 5.-7.12.2014 v meste, ktoré je symbolom stredoeurópskej spolupráce – vo Višegrade. KDMS sme reprezentovali v zložení Majka Petrušová, Michal Barík, Petr Stanka a Slávka Krištofová.

Najprv sme navštívili maďarský parlament v Budapešti. Ak ste tam ešte neboli, tak sa tam niekedy určite vyberte, pretože je to nádherný umelecký skvost. Trochu sme sa tam aj stratili, ale napokon sme úspešne dorazili na diskusiu s Lászlom Köverom (speaker of the National Assembly of Hungary). Následne sme sa presunuli do Višegradu, kde od soboty prebiehal program v historickej visegradskej budove. V rámci panelových diskusií sa prediskutovalo množstvo tém – od národných menšín po finančné kompetencie v rámci regiónu Strednej Európy a možnosti rozširovania V4. Prezentovali sa aj mládežnícke organizácie z Čiech (MKD) a Poľska (SMD).

To však nebolo ani zďaleka všetko. Mladí z Fidelitas prezentovali svoju krajinu aj cez typické maďarské jedlá a pripravili aj kvíz, ktorý preveril vedomosti prítomných o stredoeurópskych osobnostiach a udalostiach. Poznali ste napríklad poľského režiséra Romana Polanského a jeho Chinatown či kráľov, ktorí iniciovali v roku 1335 višegradské stretnutie? Nie? Tak to by ste mali smolu J

A k čomu sme vôbec dospeli? Že treba spolupracovať? To sme už dávno vedeli. Otázkou zostáva – čo môžeme my spraviť pre to, aby sme lepšie spoznali vlastných susedov a udržali nielen priateľské vzťahy, ale išli ešte ďalej a v duchu višegradskeho stretnutia sa pokúsili nadviazať aj ekonomickú cezhraničnú spoluprácu. Možno sa musíme viac obzrieť okolo seba.

Táto konferencia sa má stať tradičnou akciou spájajúcou mladých aktívnych konzervatívnych ľudí nielen z krajín V4, ale aj z Rumunska, Chorvátska, Srbska, Slovinska a Ukrajiny. Je to vôbec dôležité? Čo tým dosiahneme? Ktovie, teraz by sme asi len hádali, ale minimálne o sebe budeme vedieť a nezostaneme izolovaní vo vlastných skrýšach. Minimálne sa pozdravíme a povieme si – Tak ako sa vám darí? S čím máte problém? A môžeme si navzájom nejako pomôcť?  O tom je podľa mňa mládežnícka višegrádka spolupráca.

Slávka Krištofová
krajská predsedníčka, KDMS Prešov

You may also like...