KDMS na oslavách 25 rokov kresťanskej demokracie na Slovensku

Nitra. V sobotu 21.2.2015 v nitrianskom Agrokomlpexe oslávilo KDH svoje 25 narodeniny. Práve pred 25 rokmi zástupcovia kresťanskodemokratických klubov na ustanovujúcom sneme rozhodli o založení hnutia. Odvtedy je KDH jedinou politickou stranou, ktorá je nepretržite zastúpená v slovenskom parlamente.

Program slávnosti pozostával z panelových diskusií, hudobných vystúpení slovenských umelcov a slávnostných príhovorov.

Slávnostným programom sprevádzala moderátorka Iveta Malachovská. Tá sa v moderovaných diskusiách pýtala súčasných i bývalých predstaviteľov hnutia, jeho sympatizantov a významných politických predstaviteľov na minulosť i prítomnosť hnutia, súčasné výzvy na Slovensku i vo svete a na dôležitú úlohu mladých a ich prínos pre ďalší vývoj kresťanskej demokracie. Pozvanie na snem prijal predseda KDÚ-ČSL a podpredseda vlády ČR Pavel Bělobrádek, poslanec Európskeho parlamentu a bývalý premiér Slovinska Alojz Peterle, bývalý premiér Saska Georg Milbradt či exminister zahraničných vecí Pavol Demeš.

16425347009_0d75f37e41_o

Radovan Gondžúr v panelovej diskusii k perspektíve kresťanskej demokracie.

V panelovej diskusii venovanej perspektíve kresťanskej demokracie vystúpil za KDMS Radovan Gondžúr, ktorý okrem iného apeloval na potrebu vykročiť v ústrety mladým a ponúknuť im to dobré, čo kresťanska demokracia v sebe má. Na margo toho povedal:„Každá idea či myšlienka, ak je pravdivá, je dobrá, trvácna a stále aktuálna. Je len na nás, aby sme zvolili taký jazyk, vďaka ktorému jej dnešní mladí budú rozumieť.“

KDH na poobedňajšom sneme prijalo okrem dlhodobého Základné programu hnutia aj novú politickú stratégiu KDH plus, ktorá by podľa slov predsedu hnutia Jána Figeľa, mala vytvoriť základ neľavicovej alternatívy pre Slovensko.

11002650_832411260147575_1975648236946162787_n

Infostánok KDMS na oslavách 25 rokov kresťanskej demokracie na Slovensku.

KDMSákov bolo možné stretnúť v prezentačnom stánku, v ktorom nechýbala chill out zóna, pop corn a najnovšie informácie o KDMS. Svoju činnosť prezentovalo okrem iných aj Kolégium Antona Neuwirtha, Spoločenstvo Ladislava Hanusa či Európska ľudová strana.

Atmosféra na slávnosti bola priateľská a uvoľnená. Hostí sprevádzala hudba a všade bolo vidno mnoho mladých tvárí, nielen z KDMS. Podľa hodnotení zúčastnených išlo o veľmi dobre zorganizované podujatie.

Sme radi, že po tejto spoločnej ceste kresťanskej demokracie na Slovensku môžeme spolu s KDH kráčať aj my, v KDMS. Veď už čoskoro rovnako oslávime svoje 25 narodeniny.

 

Spracovala: Slávka Krištofová

Foto: Linda Lipovská

You may also like...