Mladí muži, ktorí chcú vládnuť

Liahňou budúcich lídrov by mohli byť mládežnícke organizácie, spolupracujúce s politickými stranami.
Slovenská politická scéna potrebuje nové tváre, upozorňujú analytici. Skeptici sa pýtajú, kde ich vziať? Mladých ľudí, ktorí sa angažujú vo veciach verejných, je však dosť. Horšie je to s ich šancou na úspech vo veľkej politike.
Pôsobia v mládežníckych organizáciách politických strán i v samostatných, politicky orientovaných občianskych združeniach. Dvadsiatnici, ktorí si popri štúdiu alebo práci nájdu čas aktívne riešiť aktuálne politické, ekonomické či sociálne otázky. Viacerí z nich už pôsobia na vysokých postoch v politických stranách a pripravujú sa na sľubnú kariéru vo vrcholnej politike. Ich budúcnosť je možno i našou budúcnosťou. Kto teda sú ľudia z predsedníctiev mládežníckych organizácií, ktorí nás chcú o pár rokov presviedčať o svojej pravde z predvolebných plagátov a rozhodovať o rozdelení miliárd z našich daní?

Fico sa ho pýta i na dievčatá
Andrej Kolesík má 25 rokov a pracuje ako tajomník parlamentného klubu poslancov najsilnejšie vládnej strany Smer-SD. S politikou začínal ešte počas štúdií na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského ako stážista v parlamentnom výbore pre životné prostredie a ochranu prírody. Čoskoro sa stal členom Smeru, s ktorým vraj napriek mladému veku mnohé preskákal. „Koncom roku 2003 som nastúpil na miesto asistenta tajomníka poslaneckého klubu strany, kde som pôsobil až do predčasných parlamentných volieb v júni 2006. Počas predvolebnej kampane som pracoval ako osobný asistent predsedu strany pána Roberta Fica. Po voľbách som sa stal tajomníkom poslaneckého klubu,“ zhŕňa Kolesík svoju doterajšiu kariéru. Mladý muž si tyká s viacerými poslancami za Smer. Veľmi dobré vzťahy má podľa svojich slov s predsedom Robertom Ficom. Dokážu sa spolu porozprávať dokonca aj neformálne, nehovoria iba o politike. „Občas sa ma spýta aj na dievčatá,“ priznáva so smiechom Kolesík.

Líder mladých sociálnych demokratov
Kolesík je dlhoročným členom organizácie Mladí sociálni demokrati. Len pred týždňom, na sneme 23. februára, bol zvolený za jej predsedu. Pre Mladých sociálnych demokratov, ktorí sa dlho vyhýbali bližším kontaktom s jednou konkrétnou politickou stranou, to teda znamená užšiu spoluprácu so Smerom. „Myšlienka spojenectva so Smerom, ktorú budem ako predseda presadzovať, nevznikla zo dňa na deň, ale je vyústením procesu, ktorý trvá už približne dva roky,“ hovorí nový líder prestížnej ľavicovej mládežníckej organizácie. Organizácia Mladí sociálni demokrati vznikla 1. marca 2003 spojením Mladej demokratickej ľavice a Sociálnodemokratickej mládeže Slovenska. Tie na Slovensku pôsobili už od začiatku 90. rokov minulého storočia.

Veselú vdovu videl už niekoľkokrát
Voľného času nemá mladý a zdá sa úspešný politik nazvyš. Práca tajomníka poslaneckého klubu mu podľa jeho slov zaberá 90 percent všetkého času. „Zároveň som zamestnancom strany Smer na úseku predsedu, a súčasne asistentom poslanca Pavla Pavlisa. Okrem toho chodím na druhú vysokú školu a píšem rigoróznu prácu. Študujem totiž verejnú politiku na Ústave verejnej politiky na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského. Čas, ktorý mi zostáva, venujem Mladým sociálnym demokratom,“ vymenúva svoje aktivity Kolesík. Usilovný mladý muž si však predsa len niekedy ukradne trochu času aj na oddych. „Snažím sa aspoň raz do týždňa ísť do divadla. Naposledy som bol na operete Veselá vdova, videl som ju už niekoľkokrát. Je to výborná opereta, navyše tam spieva môj osobný priateľ, poslanec Dušan Jariabek,“vyznáva sa zo svojich pocitov mladík, ktorý pomáhal Ficovi podľa niektorých médií aj nie celkom kóšer aktivitami. Kolesík ako správny intelektuál nemá príliš v láske televíziu. Ak má čas relaxovať, číta knihy. K jeho aktivitám čoskoro pribudne kurz spoločenského tanca, na ktorý sa nedávno prihlásil.

O výbere strany nemal pochýb
„Keď som v 18 riešil otázku, či vstúpiť do politickej strany, nepochyboval som, do ktorej strany. Otázka skôr znela: vstúpiť alebo nevstúpiť do Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie – Demokratickej strany,“ opisuje svoj prvý kontakt s politikou Peter Kavecký. Vo veku 24 rokov je podpredsedom Novej generácie, mládežníckej organizácie SDKÚ-DS. „Bola to strana s pravicovými zásadami, ale aj s istým liberálnym nádychom, tým mi bola názorovo najbližšie,“ zdôvodňuje svoje rozhodnutie Kavecký. Dodnes ho neľutuje. „Spoznal som tu množstvo zaujímavých ľudí a veľa som sa naučil.“
Hneď po vstupe do strany v roku 2002 zakladal Miestny klub Novej generácie v Karlovej Vsi. Nová generácia je podľa stanov strany súčasťou SDKÚ-DS, má však vlastný štatút a dnes opozičná politická strana nemá právo zasahovať do jej vedenia. Kavecký bol čoskoro zvolený za regionálneho predsedu Novej generácie v Bratislave a v roku 2006 sa stal členom predsedníctva pre projekty a vzťahy s verejnosťou. Podpredsedom pre stratégiu je od posledného kongresu Novej generácie, ktorý sa konal v novembri 2007.

S Dzurindom si „netykajú“
Peter Kavecký je momentálne svojej strane oddaný naplno, pracuje ako riaditeľ krajskej agentúry SDKÚ-DS v Bratislave. „Popri práci a aktivitách v Novej generácii si, samozrejme, nájdem čas aj na šport, občas na kino, tiež rád cestujem,“ hovorí. Nezanedbáva ani šport, trikrát týždenne navštevuje fitnescentrum. Predseda Novej generácie a poslanec parlamentu za SDKÚ-DS Peter Markovič je síce v úzkom kontakte s predsedom strany Mikulášom Dzurindom, vzťah Kaveckého s lídrom modrých je však skôr pracovný. Mladý demokrat si svoju budúcnosť zatiaľ predstavuje viac v komunálnej sfére ako vo vrcholnej politike. „Rád by som riešil problémy ľudí v Bratislave,“ uzatvára.

Váhajúci kresťanský demokrat
Všetko sa začalo jedného krásneho júnového dňa v roku 2002, keď ako mladý chalan bez predchádzajúceho odporúčania či kontaktu zamieril priamo do centrály Kresťanskodemokratického hnutia. „Až tam som sa dozvedel o Kresťanskodemokratickej mládeži, občianskom združení, ktoré je partnerskou mládežníckou organizáciou KDH. A v tejto organizácii som sa začal dobrovoľne angažovať,“ spomína na svoje začiatky v politike Branislav Rajčáni, ktorý je vo veku 23 rokov podpredsedom Kresťanskodemokratickej mládeže.
Do KDH vstúpil až po troch rokoch angažovania sa v organizácii mladých kresťanských demokratov. „Rozhodnutie vstúpiť do politickej strany človek nerobí veľakrát za život a ja by som ho nerád menil,“ vysvetľuje mladý aktivista. Verí, že kresťanská demokracia je „jedinou zodpovednou a spravodlivou cestou k vyspelému a hrdému Slovensku, ktoré poskytne svojim občanom kvalitné, spravodlivé, bezpečné a solidárne podmienky na ich sebarealizáciu a rozvoj“.

Vyťažený študent
Popri angažovaní sa v politike stíha mladík so slovníkom štátnika aj štúdium na Ekonomickej univerzite, na Fakulte hospodárskej informatiky. Svoju prácu pre Kresťanskodemokratickú mládež hodnotí pozitívne aj z pohľadu mladého ekonóma.„Skúsenosti, ktoré tu získam, využívam aj v iných oblastiach môjho pôsobenia. Hodnota týchto skúseností, najmä takzvaných soft skills, teda umenia komunikácie, kompromisu, riešenia problémov, je u mladých ľudí na Slovensku ešte stále podceňovaná,“ dodáva sebavedome možno budúci vrcholný politik. Okrem podpredsedníctva u mladých kresťanských demokratov je Rajčáni i členom predsedníctva Rady mládeže Bratislavského kraja, ktorá zastrešuje viacero mládežníckych organizácií. V rámci rady spolupracuje napríklad s Mladými sociálnymi demokratmi – v súčasnosti riešia zlepšovanie podmienok na fungovanie mládežníckych organizácií na Slovensku. Spolupráca mladých ľudí rôzneho politického zamerania je podľa neho nielen možná, ale aj dôležitá. Podobne ako jeho kolegovia, aj on má viac práce ako času. „Ak mám nejaké voľno, v prvom rade sa venujem rodine či priateľom,“ prezrádza. Podobne ako jeho kolega Kolesík má rád divadlo. A trikrát do týždňa navštevuje fitnescentrum.


Na Slotovi si váži úprimnosť
Najmladšou z nových politických tvárí je 22-ročný Jakub Gajdošík z Banskej Bystrice. Na svoj vek sa môže pochváliť mnohými funkciami: je nielen predsedom Mládeže Slovenskej národnej strany, predsedom Okresnej rady SNS v Banskej Bystrici, ale v meste pod Urpínom je aj poslancom Mestského zastupiteľstva. Vo veciach politiky má jasno. „Slovenská národná strana presadzuje názory, s ktorými sa stotožňujem a jej predstavitelia sú pre mňa dôveryhodní. Programy iných strán sú pre mňa vzdialené a ich lídri nevzbudzujú vo mne dôveru,“ vysvetľuje svoj postoj. Kontroverzného lídra národniarov Jána Slotu, známeho nielen nie vždy vyberaným slovníkom, ale aj alkoholickými excesmi, rešpektuje. „V princípe je to o tom, že ak by každý z nás bol 24 hodín denne snímaný kamerou, za dvadsať rokov politickej kariéry by sa na každého dalo ukázať prstom,“ obhajuje svojho predsedu Gajdošík. Pre neho je dôležité, že názory a postoje, aké poslanec Národnej rady SR prezentuje v súkromí a na verejnosti, sa neodlišujú. „Asi preto myslí vážne, čo povie. Vážim si na ňom úprimnosť,“ dodáva.

V nedeľu počíta modriny
S Jánom Slotom má Jakub Gajdošík priateľský vzťah. „Veľmi dobre si rozumieme, vždy sa máme o čom porozprávať. Aj tak sa síce bavíme skoro vždy o politike, ale sú to také veľmi prirodzené, neformálne rozhovory.“ Gajdošík pôsobí v mládežníckej organizácii Slovenskej národnej strany už od svojich pätnástich rokov. Najprv bol radovým členom, neskôr okresným a krajským predsedom v Banskobystrickom kraji. Do čela Mládeže SNS bol zvolený v novembri 2005. Medzitým sa začala formovať i jeho kariéra v samotnej strane, do ktorej vstúpil krátko po svojich osemnástych narodeninách. „O rok nato som sa stal predsedom Okresnej rady SNS v Banskobystrickom okrese,“ pokračuje vo vykresľovaní svojho života úspešný mladík. Relaxuje pri športe, má rád najmä hokej a futbal. „Hrám mestskú ligu v minifutbale, tam si cez víkendy ničím zdravie,“ smeje sa Gajdošík. „Aspoň to vždy konštatujem, keď si v nedeľu počítam modriny.“

viac na: http://hnonline.sk/c1-23066070-mladi-muzi-ktori-chcu-vladnut

You may also like...