Ochrana práv a majetku pracujúcich, ktorí sú zapojení v druhom dôchodkovom pilieri

OZ Sporiteľ chce využiť sviatok práce k zberu podpisov pod petíciu za zachovanie súčasného modelu II. piliera. K iniciatíve sa pripojilo viacero mládežníckych organizácií vrátane “Mladých ľavičiarov”.
Samotnú petíciu za zachovanie súčasného pomeru odvodov do prvého a druhého piliera (po 9% hrubej mzdy) spustilo OZ Sporiteľ už koncom marca. Sviatok práce využívajú na zviditeľnenie svojich aktivít. “Máj je sviatkom pracujúcich, ktorí si povinne platia odvody ktorych časť sa stava ich súkromným majetkom v II pilieri. Oni samy si počas odpracovaných rokov svoj dôchodok vytvárajú každomesačným odvodom z výplaty.Súčasnej vláde prudko narastá rozpočtový deficit a bude si musieť draho požičiavať peniaze, na vykrytie tejto diery. Vláde nevyšli ani predpovede o vystúpení dostatočného počtu sporiteľov z II.dôchodkového piliera, keďže rozdiel medzi vystúpenými a vstúpenými je len niečo okolo 6000 sporiteľov,” uvádza sa v stanovisku OZ.
V rámci svoje členskej základne budú podpisy pod petíciu zbierať aj členovia mládežníckych organizácií KDMS, ODM, Mladí Liberáli, Nová Generácia a Mladí ľavičiari. Práve podpora Mladými ľavičiarmi sa môže javiť ako prekvapenie, samotná organizácia však upozorňuje, že sa začala formovať na protest voči koalícii Smeru s HZDS a SNS. Vo svojom stanovisku uvádzajú: “Mladí ľavičiari sa rozhodli podporiť túto akciu najmä preto, že medzi 1,5 miliónmi sporiteľov v druhom pilieri sú aj ľavicoví voliči, ktorým chce ľavicová vláda siahnuť na ich majetok,” Týmto ľuďom sa toto nepáči a za týmito ľuďmi stojíme. Treba si uvedomiť, že to, čo sa pripravuje v druhom pilieri je obyčajné zoštátnenie majetku občanov. Je len otázne, či sme schopní to pripustiť už dnes alebo až keď nám budú brať pozemky či strechu nad hlavou.”
Máj je sviatkom pracujúcich, ktorí si povinne platia odvody ktorych časť sa stava ich súkromným majetkom v II pilieri.
Oni samy si počas odpracovaných rokov svoj dôchodok vytvárajú  každomesačným odvodom z výplaty.Súčasnej vláde prudko narastá rozpočtový deficit a bude si musieť draho požičiavať peniaze, na vykrytie tejto diery.
Vláde nevyšli ani predpovede o vystúpení dostatočného počtu sporiteľov z II.dôchodkového piliera, keďže rozdiel medzi vystúpenými a vstúpenými je len niečo okolo 6000 sporiteľov.
Na rade sú preto podľa nášho názoru tvrdé zásahy do práv a majetku pracujúcich sporiteľov, čiže radikálne zníženie percenta odvodu na dôchodkové účty sporiteľov zapojených v II. dôchodkovom pilieri, zo súčasných 9% na 4,% prípadne podľa našich informácií uvažujú úradníci na Ministerstve práce sociálnych vecí a rodiny o znížení až na 3%.
Takéto zníženie oberie občanov o desiatky tisíc eur ktoré im majú a môžu patriť. Zníži to dôchodky až o 66 % .
OZ Sporiteľ toto vníma ako vážny zásah do vlastníctva pracujúcich a zároveň sporiteľov a preto ich vyzýva, aby si všímali aké kroky robi Predseda vlády a Ministerka práce okolo II.piliera, ktorý je pre neho ako bankomat a nevie sa dočkať, kedy sa dostane k peniazom sporiteľov, s výhovorením sa na krízu.
Kedže takéto radikálne zníženie odvodu na súkromné dôchodkové účty sporiteľov, by bolo najväčšou ťarchou práve pre súčasnú mladú generáciu, rozhodli sa aj mládežnícke organizácie z celeho spektra od prava do ľava vyjadriť svoj nesúhlas s takouto nezodpovednou dôchodkovou politikou a hazardovaním s ich budúcnosťou.
Preto OZ Sporiteľ spoločne s KDMS, ODM, Mladí Liberáli, Nová Generácia a Mladými Ľavičiarmi zorganizovalo celoštátnu akciu k 1.máju, počas ktorej bude verejnosť informovaná o aktuálnom dianí v tejto oblasti a zároveň sa budú zbierať podpisy na podporu petície za zachovanie výšky 9% odvodu na osobné účty sporiteľov zapojených v II. dôchodkovom pilieri, ktorú spustilo prednedávnom  Občianske Združenie Sporiteľ.
V tento deň, ktorý je na celom svete sviatkom pracujúcich je aj dňom ochrany majetku pracujúcich ktorý je podľa nás zo dňa na deň viac ohrozený aktivitami Ficovho kabinetu.
Budeme preto zbierať spoločne podpisy na celom Slovensku, konkretne v týchto mestách: Banská Bystrica, Banská Štiavnica,Bardejov, Bratislava, Brezno, Detva, Hlohovec, Košice, krupina, Lučenec, Revúca, Trenčín, Zlaté Moravce, Zvolen, Žiar nad Hronom, Žilina
Vyzývame verejnosť aby sa k nám pripojila a bránila tak touto formou svoj, súkromný majetok.

 

Petícia na stiahnutie nižšie:

Peticia

You may also like...