Ukrajina dva roky po Majdane

(3.- 6. december, KYJEV)

Marek Degro

V decembri sme sa zúčastnili celoeurópskeho stretnutia mladých ľudovcov (YEPP) v metropole Ukrajiny – v Kyjeve. KDMS zastupoval Marek Degro a Ľ. Kruk. Rokovanie rady bolo spojené s témou „Dva roky po Majdane.“

Počas bohatého programu sme sa mali možnosť stretnúť s viacerými významnými politikmi a ministrami súčasnej Jaceňukovej vlády. Navštívili sme Ukrajinský parlament, mestskú radnicu, uctili sme si obete nepokojov na námesti Majdan. O aktuálnej situácii v krajine, rok po voľbách, sme sa rozprávali s vicepremiérom Vyacheslavom Kyrylenkom, predsedom parlamentu Volodymyrom Groysmanom a ďalšími odborníkmi. Prostredníctvom listov nás pozdravili Júlia Tymošenková aj prezident Porošenko.

V rámci pracovnej časti sme prijali dokument navrhujúci opatrenia pre ozdravenie ukrajinskej spoločnosti v politickej, ekonomickej, občianskej a bezpečnostnej oblasti. Rovnako sme prijali rezolúciu o súčasnom stave migračnej krízy a vyzvali politikov na aktívnejšie riešenie situácie.

Ukajina je rok po voľbách vo veľmi kritickej situácii. Mnohé z reforiem, ktoré doteraz prebehli, boli skôr „kozmetické“ a všade prítomnej korupcie sa nedotkli. Hrivna sa prepadla a ekonomická kríza sa dotkla najmä obyčajných ľudí. Ceny sa takmer zdvojnásobili a platy klesli. Kedysi plné bulváry sa vyprázdnili a ľudia stále čakajú, že bude lepšie. Na skorý vstup do Európskej únie to nevyzerá, a tak bude dôležité, ako zodpovedne pristúpi súčasná vláda k potrebným reformám – ak nechce, aby krajinu čakal ďalší prevrat alebo nepokoje.

You may also like...