Za okrúhlym stolom

Štvorica mladých politikov sa posadila okolo stola. S bezchybnými účesmi, v sakách a s kravatami rôznych farieb sa museli v priestoroch parlamentnej pracovne cítiť ako ryby vo vode. Distingvované vyjadrovanie a bezchybná prezentácia postojov by možno viac svedčili ľuďom o desaťročie starším. Kto však chce robiť politiku, musí sa prispôsobiť. A nielen v otázkach vystupovania na verejnosti.
Viac ako vzhľadom na vek dobre zvládnutá úloha politikov nás zaujímala ich človečenská poloha. Rozprávať o koníčkoch a športe však nie je pre mladých aktivistov lákavé. Keďže sa venujú politike aj vo voľnom čase, debata sa rýchlo presunula k aktuálnym témam.
Rozbuškou vášnivej diskusie bola kampaň „Tomanovej pes“, zameraná proti zmenám v dôchodkovom systéme.
„Myslím si, že naše stanovisko je jasné. Uisťujem vás, že nikto sa nechystá rozbiť druhý pilier, pretože ak by sme to chceli urobiť, tak to spravíme už dávno,“ chopil sa úlohy obhajcu súčasnej vlády 25-ročný predseda Mladých sociálnych demokratov Andrej Kolesík. „Skôr by sme sa mohli baviť o tom, ako nastaviť prerozdelenie platieb medzi priebežným pilierom a sporivým pilierom,“ dodal.
Podpredseda Kresťanskodemokratickej mládeže Branislav Rajčáni nezostal kolegovi z vládnej koalície nič dlžný: keďže súčasná vláda nechce rušiť druhý pilier, znamená to, že jeho zavedenie predchádzajúcou vládou bolo správne, nie?! „Demografické problémy v Európe, ktoré sa prejavia o takých 30 až 40 rokov, musíme riešiť už teraz,“ pokračoval so zápalom 23-ročný kresťanský demokrat.
To už sa do diskusie zapojil predseda Mládeže Slovenskej národnej strany Jakub Gajdošík, podľa ktorého sa „s druhým pilierom nič závratné nedeje a celé to strašenie opozície je iba vytĺkaním politického kapitálu“.
Usilovný tajomník poslaneckého klubu Smer-SD Kolesík sa rozhodol, že nezostane kresťanskému demokratovi nič dlžný a „zaútočil“: Myslíte si, že pre človeka, ktorý sa narodil v roku 1950, je vstup do druhého piliera výhodný? To mi snáď nechcete povedať?!
„Môžete zase vy povedať, že je to nevýhodné?“ zakontroval Rajčáni.
Nato Gajdošík vytiahol zbrane ťažšieho kalibru: „Prečo potom Mikuláš Dzurinda nie je zapojený do druhého piliera? Alebo Iveta Radičová?“
Rajčáni si však na pomoc zobral ekonomické vzdelanie: „Som ekonóm a viem, ako sa vyvíja situácia na kapitálových trhoch. Aj keď v súčasnosti na týchto trhoch je istá kríza, z dlhodobého hľadiska dokáže tento trh zhodnotiť investície lepšie ako štát.“
Diskusia pokračovala, mladí páni politici hádzali argumenty jeden za druhým a nedali sa zastaviť. Diskusia sa napokon skončila nerozhodne. Na záver sa však ambiciózni mladíci zhodli, že našťastie sú aj spoločné témy. Napríklad, že by sa malo vytvoriť fórum, kde by sa mladí aktivisti z rôznych politicky angažovaných združení stretávali a mohli si do sýtosti podiskutovať.

viac na: http://hnonline.sk/c1-23066020-za-okruhlym-stolom

You may also like...