Vznik Československa si každoročne pripomíname cez udalosti v Prahe 28. októbra či v Martine 30. októbra 1918. Získanie území pre nový štát však bol niekoľkomesačný proces. Maďarsko 31. októbra Astrovou revolúciou ukončilo existenciu Rakúska-Uhorska, no naďalej si (rovnako ako Poľsko) robilo nároky na územie Slovenska.
Proces postupného oslobodenia územia dnešného Slovenska trval od 2. novembra 1918 do 20. januára 1919. Územie Slovenska začali od 2. novembra zo západu obsadzovať čs. vojaci, prevažne Česi, členovia Sokola a dobrovoľníci, neskôr dopĺňaní vojakmi vracajúcimi sa z frontov. Maďarská vláda mala stále naprieč mestami verné vojenské posádky, ktoré kládli Čechoslovákom odpor.
Boje prebiehali súbežne so začínajúcimi vyjednávaniami o mierových zmluvách, kde sa mali aj stanoviť hranice ČSR. Najmä južné hranice Slovenska boli otázne. Veľké boje sa viedli napr. o Trnavu a Žilinu, ktoré protiútokmi opäť obsadili Maďari. V decembri pri postupe na Spiš čs. vojská bojovali aj proti Poliakom, ktorí chceli obsadiť Kežmarok či Poprad.
Jadro promaďarských síl bolo na východe Slovensku. V decembri po ofenzíve podporenej obrnenými vlakmi však Čechoslováci obsadili úspešne aj Prešov a Košice (kde bola medzitým na 20 dní vyhlásená komunistická Slovenská ľudová republika s východniarčinou ako úradným jazykom).
Finálna fáza bojov sa udiala v januári. Čs. vojská posilnené o legionárov z Talianska a pod novým vedením generála Piccioneho 1.-2. januára 1919 obsadili Bratislavu a do 20. januára aj zvyšok južného Slovenska, posledné boje sa viedli na juhovýchode pri rieke Tisa.
Koncom januára 1919 tak Slovensko dostalo približne také hranice, aké má dnes. Boje sa síce opäť ešte rozhoreli v máji 1919, kedy maďarské komunistické vojská vtrhli na Slovensko a vyhlásili v Prešove Slovenskú republiku rád, boli však opätovne porazené a nič nebránilo podpisu mieru v Trianone v roku 1920.
Počas bojov zahynulo 864 čs. vojakov, nezvestných ostalo asi 2 000. Ďalšie obete boli aj na strane Maďarov a civilistov. Ich hroby nájdeme naprieč Slovenskom. Sme radi, že dnes už medzi národmi Karpatskej kotliny vládne mier.